2016 COGRC Annual Specialty

2016 COGRC Annual Specialty

 
 
Central Oklahoma Golden Retriever Club Annual Specialty Results

November 19, 2016 – Norman, OK
24 Dogs – 3 points; 30 Bitches – 4 points
1 Non-Regular and 10 Best of Breed; 37 in Obedience
17 in Rally; 0 in Juniors; 24 in Sweepstakes
Show Chair, Kristy Theimer – Show Reporter, Amanda Ward

 
PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES CLASSES
Judge: Ms. Kemah Plusk

PUPPY DOGS, 6 mos. and under 9 mos. (1 competing)
1. STRIKE GOLDEN THE PRIDE OF STORYBROOKE – Bober

PUPPY DOGS, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
1. KATMAR’S MILE HIGH MAGIC – Palmer
2. RAZZLE’S OUTLAWS AND IN-LAWS – Meddaugh

JUNIOR DOGS, 12 mos. and under 15 mos. (1 competing)
1. RAZZLE-SKYWATCHER’S SEE’N IS BELIEVE’N – Meddaugh

JUNIOR DOGS, 15 mos. and under 18 mos. (4 competing)
1. ALLORO’S WAIT A MINUTE – Harrington/Gullego/Crowley/Fertitta
2. CLAIRCREST SECRET LOVE AFFAIR – Hertzog
3. BEAURIO TOPSPIN WELL HELL YEAH! – Wallace
4. SCHOOLHOUSE’S RAIN OR SHINE – Ward

BEST OF OPPOSITE SEX IN SWEEPSTAKES –15-18 Dog
ALLORO’S WAIT A MINUTE – Harrington/Gullego/Crowley/Fertitta
(CH Toasty’s Treasure Cove ex GCH Krishna’s Dream For The Hell Of It)

VETERAN DOGS, 10 yrs. and older (1 competing)
1. GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean

BEST VETERAN IN SWEEPSTAKES – 10+ Dog
GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean
(CH Happy Hr Highmark Bad News Bears CDX SH AX AXJ OF WCX SDHF OS VCX ex Cross Creek’s I see Snow RE AX MXJ OF OD CCA)

PUPPY BITCHES, 6 mos. and under 9 mos. (5 competing)
1. GOLDSTRIKE N POWDERHORN GUN-A GET MY SHINE ON – Price
2. ARKGOLD HA-LO MISCHIEF – Hendrix
3. SILVER HILL KEEPER OF THE STARZ – Bourland/Yeager
4. HAPPY HOUR WHEN IRISH UPON A STAR -- Phelan

PUPPY BITCHES, 9 mos. and under 12 mos. (4 competing)
1. TIMBERBASH CORKSCREW GULLY – McLean
2. KINGSGOLD ABOVE AND BEYOND – Lampman
3. STARZ QUANTUM LEAP – Yeager/Bourland
4. BLAZEN’S THINK OUTSIDE THE BOX – Albin/Beasley

JUNIOR BITCHES, 12 mos. and under 15 mos. (4 competing)
1. SKYWATCHER’S BELIEVE ME WHEN I TELL U – Felix
2. ARKGOLD DREAM OF FLIGHT – Hendrix
3. GLENBROOK HIGHMARK JOY TO THE WORLD – Carson/Willard
4. POWDERHORN DAILY DOUBLE – Price

JUNIOR BITCHES, 15 mos. and under 18 mos. (2 competing)
1. CLAIRCREST PLAYMATE OF THE MONTH – Clem/Hertzog
2. VENTURE’S KATON GRACE UNDER FIRE – Titterington

BEST IN SWEEPSTAKES – 12-15 Bitch
SKYWATCHER’S BELIEVE ME WHEN I TELL U – Felix
(GCH CH Splendid Chatham Stars and Bars ex CH Tempo Razzle’s Sparks Fly at Skywatcher)

REGULAR CLASSES
Judge: Mr. Roland (Hach) Hachtel


PUPPY DOGS, 6 mos. and under 9 mos. (1 competing)
1. STRIKE GOLDEN THE PRIDE OF STORYBROOKE – Bober

PUPPY DOGS, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
1. KATMAR’S MILE HIGH MAGIC – Palmer
2. RAZZLE’S OUTLAWS AND IN-LAWS – Meddaugh

JUNIOR DOGS, 12 mos. and under 18 mos. (6 competing)
1. JETOCA’S TWISTIN’ THE NIGHT AWAY – Caruthers/Nelson/Zingula
2. BEAURIO TOPSPIN WELL HELL YEAH! – Wallace
3. RAZZLE-SKYWATCHER’S SEE’N IS BELIEVE’N – Meddaugh
4. SCHOOLHOUSE’S RAIN OR SHINE – Ward

BRED-BY EXHIBITOR DOGS (3 competing)
1. WINGWATCHER FREE REIN CD BN RE JH WCX CCA – Caro/Owen
2. HIGHMARK ALLIEBECK I AM LEGEND – Willard/Fineran
3. KINGSGOLD GUILTY AS ZIN – McLean

AMERICAN-BRED DOGS (2 competing)
1. BENDEN’S HORRAY HORRAY THE FIRST DAY OF MAY – Bolton
2. BLAZEN’S 12 TO 6 CURVE BALL RN SH – Albin/Beasley

AMATEUR-OWNER-HANDLER DOGS (3 competing)
1. EMERY RAVE JUST ADD WATER – Pettengill/Bischoff
2. MERLIN’S MYSTERIOUS DESTINY – Fogleman
3. MILLENNIUM’S GIVE ME A SHOT OF STRIKE GOLDEN – Kassees

OPEN DOGS (7 competing)
1. CEDAR’S TRADEMARK FETCH IT – Schulz
2. DEAUXQUEST GREY GOOSE MAHARJA –Clem
3. CLAIRCREST GO BIG OR GO HOME – Gillespie/Hertzog
4. CLAIRCREST SOUTHERN GENTLEMAN – Hertzog

WINNERS DOG/BEST OF WINNERS – Open
CEDAR’S TRADEMARK FETCH IT – Schulz
(GCH Cedar’s Limited Edition ex Stanroph Smile of Wonder)

RESERVE WINNERS DOG – Bred-By
WINGWATCHER FREE REIN CD BN RE JH WCX CCA  – Caro/Owen
(Tashora Major Majong  ex GCH Wingwatcher It’s All About Mia CD BN RE WC)

VETERAN DOGS, 10 yrs. and older (1 competing)
1. GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean

BEST OF OPPOSITE SEX
GCH AMICA DOGWOOD I’LL HAVE ANOTHER SDHF – Nieman/Maddox
(GCH Samuel Valentine Of Dogwood OS ex GCH Amica’s Journey Nothing Comes Close NJP NAP DN SDHF)

SELECT DOG
GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean
(CH Happy Hr Highmark Bad News Bears CDX SH AX AXJ OF WCX SDHF OS VCX ex Cross Creek’s I see Snow RE AX MXJ OF OD CCA)

BEST VETERAN – Dog, 10 yrs. and older
GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean
(CH Happy Hr Highmark Bad News Bears CDX SH AX AXJ OF WCX SDHF OS VCX ex Cross Creek’s I see Snow RE AX MXJ OF OD CCA)

PUPPY BITCHES, 6 mos. and under 9 mos. (6 competing)
1. SILVER HILL KEEPER OF THE STARZ – Bourland/Yeager
2. HAPPY HOUR WHEN IRISH UPON A STAR – Phelan
3. GOLDSTRIKE N POWDERHORN GUN-A GET MY SHINE ON – Price
4. STORYBROOKE’S AUSTRALIAN HEARTBREAKER – Bober

PUPPY BITCHES, 9 mos. and under 12 mos. (5 competing)
1. TIMBERBASH CORKSCREW GULLY – McLean
2. AMICA & BLUEPRINT TAKE’EM BY STORM BISS – Nieman/Andras
3. BLAZEN’S THINK OUTSIDE THE BOX – Albin/Beasley
4. KINGSGOLD ABOVE AND BEYOND – Lampman

JUNIOR BITCHES, 12 mos. and under 18 mos. (5 competing)
1. GLENBROOK HIGHMARK JOY TO THE WORLD – Carson/Willard
2. VENTURE’S KATON GRACE UNDER FIRE – Titterington
3. CLAIRCREST PLAYMATE OF THE MONTH – Clem/Hertzog
4. SKYWATCHER’S BELIEVE ME WHEN I TELL U – Felix

BRED-BY EXHIBITOR BITCHES (4 competing)
1. CLAIRCREST THANKS FOR SHARING – Hertzog/Gillespie/Gorman
2. CEDAR’S DOWN AND OUT – Schulz
3. RIVER RUN I JUST WANT MORE WC – Meister
4. ARKGOLD DREAM OF FLIGHT – Hendrix

AMERICAN-BRED BITCHES (2 competing)
1. CHUCKANUT’S CABARET – Van Engelenhoven
2. JAZZIN’S ALL EYE WANT IS U – Sandusky

NOVICE BITCHES (1 competing)
1. POWDERHORN DAILY DOUBLE – Price

OPEN BITCHES (7 competing)
1. HIGHMARK ALLIEBECK IF IT MAKES YOU HAPPY – Tribble/Willard
2. AMICA FLIRTACIOUS AT BLUEPRINT DS (M) BISS – Nieman/Andras
3. KATTWALK’S PERFECT CRIME AT JETOCA – Caruthers/Grieger/Zingula
4. MADISON’S A WALK IN THE PARK – Van Engelenhoven

WINNERS BITCH – American-Bred
CHUCKANUT’S CABARET – Van Engelenhoven
(CH Chuckanut’s Both Barrels ex CH Chuckanut’s Crispy Cream)

RESERVE WINNERS BITCH – Open
HIGHMARK ALLIEBECK IF IT MAKES YOU HAPPY – Tribble/Willard
(GCH Alliebeck Highmark Dreams to Remember ex CH Highmark Set Fire to the Rain)

BEST OF BREED (10 competing)
GCH Cedar’s Snow Flurry – Schulz
(GCH Verdoro’s Christopher Robin ex GCH Cedar’s Let It Snow 4 Christmas TDX)

SELECT BITCH
CH ARIELL’S MEET ME UNDER THE MISTLETOE – Hardin
(CH Landican’s Just a Blazingstar JH MX AXJ WC CCA ex Chuckanut’s Peace of Mind JH)

OBEDIENCE & RALLY CLASSES
Judge: Linda Scanlon


NOVICE A (2 competing)
1. MONFORTMAGIC OUT ON THE TOWN WC – Theimer – 181.5

NOVICE B (4 competing)
1. RUSTY CREEK’S S’NO THE WAY WAKEMUP WC – Sheaffer – 198.5
2. MPOSSIBLE BEAU GESTE – Magness – 194 (Australian Shepherd)

OPEN B (6 competing)
1. OTCH GATORHEAVENS REBEL WITH A CAUSE UDX6 OM8 – Weaver – 198 (Australian Shepherd)
2. MACH ARIELL’S BURNING BUSH CD MS MXJ – Hardin – 197
3. KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer – 196.5+
4. WAKEMUP WILD NIGHT OUT CDX JH WCX CCA – Ericson – 196.5

UTILITY B (6 competing)
1. KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer – 196
2. OTCH GATORHEAVENS REBEL WITH A CAUSE UDX6 OM8 – Weaver – 194+ (Australian Shepherd)
3. MACH ARIELL’S BURNING BUSH CD MS MXJ – Hardin – 194

HIGH IN TRIAL
RUSTY CREEK’S S’NO THE WAY WAKEMUP WC – Sheaffer
(Wakemup Wild Night Out CDX JH WCX CCA ex Kamaglo’s Celtic Song At Rusty Creek UDX OM2 JH)

HIGH COMBINED
KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer
(GCH Kamaglo’s Celtic Heritage OS ex CH Kamaglo’s Open Cecily WC)

HIGHEST SCORING WITH A HUNTING TITLE
KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer
(GCH Kamaglo’s Celtic Heritage OS ex CH Kamaglo’s Open Cecily WC)

HIGHEST SCORING WITH AN AGILITY TITLE
MACH ARIELL’S BURNING BUSH CD MX MXJ – Hardin
(Trowsnest Bentley’s EZ Ryde CGC ex Landican Ariell’s Dahlia UD AX AXJ NJP)

PREFERRED OPEN (2 competing)
1. RUGER’S PRAIRIE WILLOW – Staton – 193.5 (Boykin Spaniel)

BEGINNER NOVICE A (3 competing)
1. BROWN’S BLACK BANDIT TUCKER – Cathcart – 185.5 (Miniature Schnauzer)
2. CLEMENTINE ROSE RA THDN CGC – Henderson – 179 (Saint Bernard)

BEGINNER NOVICE B (3 competing)
1. CH BRAVO’S MAKE MINE A DOUBLE – Sandusky – 195.5
2. MAGICSHADES ‘N VICTORY BELIEVIN IN FUN AND GAMES RN – Binaghi – 195

VETERANS (1 competing)
1. BENDEN SOLITAIRE’S RUFF ESTIMATE JH CDX RE NF NAJ NPF – Lyford – 157.5

RALLY NOVICE A (3 competing)
1. RUEDESHEIM’S LEAPING LIBBY CGC – McGovern/Fagg – 75 (Miniature Schnauzer)

RALLY NOVICE B (4 competing)
1. CH BRAVO’S MAKE MINE A DOUBLE – Sandusky – 99
2. MPOSSIBLE MAGIC TOUCH OF HAZEL CD RN CAXDCAT THDX DJ CGC – Wetekam – 94 (Australian Shepherd)
3. LOOK UP TO HEAVEN BN – Bianchi – 93 (Welsh Corgi)
4. MPOSSIBLE BEAU GESTE – Magness – 84 (Australian Shepherd)

RALLY ADVANCED A (3 competing)
1. DALE DEL SOL – Newman – 95 (Labrador Retriever)
2. BLAZEN’S 12 TO 6 CURVE BALL RN SH – Albin/Beasley – 92

RALLY ADVANCED B (3 competing)
1. ROCKERIN REDS WRAITH OF PALO DURO BN CD RE NA NF NAJ CGCA – McCann – 96
2. PALO DURO’S HAPPY GO LUCKY BN CD RE IT NAP NJP CGC – Roder – 83 (Australian Shepherd)

RALLY EXCELLENT B (4 competing)
1. ROCKERIN REDS WRAITH OF PALO DURO BN CD RE NA NF NAJ CGCA – McCann – 92
2. RUGER’S PRAIRIE WILLOW – Staton – 80 (Boykin Spaniel)
3. MACH2 TAYLOR’S TINKER BELLE CDX RE MX MXJ MJB OF T2B4 – Hefley/Hanson – 73 (Welsh Corgi)
4. PALO DURO’S HAPPY GO LUCKY BN CD RE IT NAP NJP CGC – Roder – 70 (Australian Shepherd)

 
Central Oklahoma Golden Retriever Club Annual Specialty
November 20, 2016 – Norman, OK
23 Dogs – 3 points; 30 Bitches – 4 points
1 Non-Regular and 11 Best of Breed; 34 in Obedience
17 in Rally; 0 in Juniors; 25 in Sweepstakes
Show Chair, Kristy Theimer – Show Reporter, Amanda Ward

 
PUPPY & VETERAN SWEEPSTAKES CLASSES
Judge: Ms. Ronda Lee


PUPPY DOGS, 6 mos. and under 9 mos. (1 competing)
1. ALUBYE LORD OF THE DANCE – Bober

PUPPY DOGS, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
1. KATMAR’S MILE HIGH MAGIC – Palmer
2. RAZZLE’S OUTLAWS AND IN-LAWS – Meddaugh

JUNIOR DOGS, 12 mos. and under 15 mos. (1 competing)
1. RAZZLE-SKYWATCHER’S SEE’N IS BELIEVE’N – Meddaugh

JUNIOR DOGS, 15 mos. and under 18 mos. (4 competing)
1. SCHOOLHOUSE’S RAIN OR SHINE – Ward
2. CLAIRCREST SECRET LOVE AFFAIR – Hertzog
3. BEAURIO TOPSPIN WELL HELL YEAH! – Wallace
4. ALLORO’S WAIT A MINUTE – Harrington/Gullego/Crowley/Fertitta

BEST IN SWEEPSTAKES –15-18 Dog
SCHOOLHOUSE’S RAIN OR SHINE – Ward
(GCH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You OS SDHF ex Schoolhouse Pocketful of Miracles)

VETERAN DOGS, 10 yrs. and older (1 competing)
1. GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean

BEST VETERAN IN SWEEPSTAKES – 10+ Dog
GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT
(CH Happy Hr Highmark Bad News Bears CDX SH AX AXJ OF WCX SDHF OS VCX ex Cross Creek’s I see Snow RE AX MXJ OF OD CCA)

PUPPY BITCHES, 6 mos. and under 9 mos. (5 competing)
1. GOLDSTRIKE N POWDERHORN GUN-A GET MY SHINE ON – Price
2. SILVER HILL KEEPER OF THE STARZ – Bourland/Yeager
3. RUSTY CREEK SUPER TUESDAY WIN FOR BENDEN – Beck/Bartow/Bolton
4. HAPPY HOUR WHEN IRISH UPON A STAR – Phelan

PUPPY BITCHES, 9 mos. and under 12 mos. (4 competing)
1. STARZ QUANTUM LEAP – Yeager/Bourland
2. TIMBERBASH CORKSCREW GULLY – McLean
3. KINGSGOLD ABOVE AND BEYOND – Lampman
4. BLAZEN’S THINK OUTSIDE THE BOX – Albin/Beasley

JUNIOR BITCHES, 12 mos. and under 15 mos. (4 competing)
1. SKYWATCHER’S BELIEVE ME WHEN I TELL U – Felix
2. GLENBROOK HIGHMARK JOY TO THE WORLD – Carson/Willard
3. POWDERHORN DAILY DOUBLE – Price
4. ARKGOLD DREAM OF FLIGHT – Hendrix

JUNIOR BITCHES, 15 mos. and under 18 mos. (3 competing)
1. CLAIRCREST PLAYMATE OF THE MONTH – Clem/Hertzog
2. ALLORO REGATTA’S WHAT ARE YOU WAITING FOR – Gulledge
3. VENTURE’S KATON GRACE UNDER FIRE – Titterington

BEST OF OPPOSITE SEX IN SWEEPSTAKES – 6-9 Bitch
GOLDSTRIKE N POWDERHORN GUN-A GET MY SHINE ON – Price
(GCH Goldruls It’s All Greek To Me CD JH ex Prism N GoldStrike Believe In Magic CD RN)

REGULAR CLASSES
Judge: Lei Taft


PUPPY DOGS, 6 mos. and under 9 mos. (1 competing)
1. ALUBYE LORD OF THE DANCE – Bober

PUPPY DOGS, 9 mos. and under 12 mos. (2 competing)
1. RAZZLE’S OUTLAWS AND IN-LAWS – Meddaugh
2. KATMAR’S MILE HIGH MAGIC – Palmer

JUNIOR DOGS, 12 mos. and under 18 mos. (6 competing)
1. SCHOOLHOUSE’S RAIN OR SHINE – Ward
2. ALLORO’S WAIT A MINUTE – Harrington/Gullege/Crowley/Fertitta
3. JETOCA’S TWISTIN’ THE NIGHT AWAY – Caruthers/Nelson/Zingula
4. BEAURIO TOPSPIN WELL HELL YEAH! – Wallace

BRED-BY EXHIBITOR DOGS (2 competing)
1. HIGHMARK ALLIEBECK I AM LEGEND – Willard/Fineran
2. KINGSGOLD GUILTY AS ZIN – McLean

AMERICAN-BRED DOGS (2 competing)
1. BENDEN’S HORRAY HORRAY THE FIRST DAY OF MAY – Bolton
2. BLAZEN’S 12 TO 6 CURVE BALL RN SH – Albin/Beasley

AMATEUR-OWNER-HANDLER DOGS (3 competing)
1. MERLIN’S MYSTERIOUS DESTINY – Fogleman
2. EMERY RAVE JUST ADD WATER – Pettengill/Bischoff
3. MILLENNIUM’S GIVE ME A SHOT OF STRIKE GOLDEN – Kassees

OPEN DOGS (7 competing)
1. DEAUXQUEST GREY GOOSE MAHARJA –Clem
2. SMITHHAVEN’S LIFE OF THE PARTY BN RN JH WC – Caro/Smith
3. STONELEDGE KEY TO TRIUMPH – Guy
4. CLAIRCREST GO BIG OR GO HOME – Gillespie/Hertzog

WINNERS DOG– Bred-By
HIGHMARK ALLIEBECK I AM LEGEND – Willard/Fineran
(GCH Alliebeck Highmark Dreams To Remember ex CH Highmark Set Fire To The Rain)

RESERVE WINNERS DOG – Open
DEAUXQUEST GREY GOOSE MAHARJA – Clem
(CH Auburnmist Special Blend ex Deauxquest It’s A Hot)

VETERAN DOGS, 10 yrs. and older (1 competing)
1. GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean

BEST OF BREED (11 competing)
CH CEDAR’S TRADEMARK FETCH IT – Schulz
(GCH Cedar’s Limited Edition ex Stanroph Smile of Wonder)

SELECT DOG
GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean
(CH Happy Hr Highmark Bad News Bears CDX SH AX AXJ OF WCX SDHF OS VCX ex Cross Creek’s I see Snow RE AX MXJ OF OD CCA)

BEST VETERAN – Dog, 10 yrs. and older
GCH CROSS CREEK’S TIMBERBASH HOT SHOT – McLean
(CH Happy Hr Highmark Bad News Bears CDX SH AX AXJ OF WCX SDHF OS VCX ex Cross Creek’s I see Snow RE AX MXJ OF OD CCA)

PUPPY BITCHES, 6 mos. and under 9 mos. (6 competing)
1. SILVER HILL KEEPER OF THE STARZ – Bourland/Yeager
2. GOLDSTRIKE N POWDERHORN GUN-A GET MY SHINE ON – Price
3. STORYBROOKE’S AUSTRALIAN HEARTBREAKER – Bober
4. ARKGOLD HA-LO MISCHIEF – Hendrix

PUPPY BITCHES, 9 mos. and under 12 mos. (5 competing)
1. KINGSGOLD AS GOOD AS IT GETS – McLean
2. AMICA & BLUE PRINT TAKE’EM BY STORM BISS – Nieman/Andras
3. STARZ QUANTUM LEAP – Yeager/Bourland
4. KINGSGOLD ABOVE AND BEYOND – Lampman

JUNIOR BITCHES, 12 mos. and under 18 mos. (5 competing)
1. SKYWATCHER’S BELIEVE ME WHEN I TELL U – Felix
2. GLENBROOK HIGHMARK JOY TO THE WORLD – Carson/Willard
3. CLAIRCREST PLAYMATE OF THE MONTH – Clem/Hertzog
4. GOLDEN TRIP DISNEY DUCE – Downing

BRED-BY EXHIBITOR BITCHES (4 competing)
1. CEDAR’S DOWN AND OUT – Schulz
2. TIMBERBASH CORKSCREW GULLY – McLean
3. ELSA OF STORYBROOKE GOLDEN’S – Bober
4. ARKGOLD DREAM OF FLIGHT – Hendrix

AMERICAN-BRED BITCHES (2 competing)
1. CHUCKANUT’S CABARET – Van Engelenhoven
2. JAZZIN’S ALL EYE WANT IS U – Sandusky

NOVICE BITCHES (1 competing)
1. POWDERHORN DAILY DOUBLE – Price

OPEN BITCHES (6 competing)
1. KATTWALK’S PERFECT CRIME AT JETOCA – Caruthers/Grieger/Zingula
2. AMICA FLIRTACIOUS AT BLUEPRINT DS (M) BISS – Nieman/Andras
3. HIGHMARK ALLIEBECK IF IT MAKES YOU HAPPY – Tribble/Willard
4. THEVENET OF CINDERELLA OF BEST OF SHOW GOLDEN’S – Bober

WINNERS BITCH/BEST OF WINNERS – Bred-By
CEDAR’S DOWN AND OUT – Schulz
(CH Stoneledge Cedars Rhythm & Blues ex Cedar’s Quarterback Pass)

RESERVE WINNERS BITCH – American-Bred
CHUCKANUT’S CABARET – Van Engelenhoven
(CH Chuckanut’s Both Barrels ex CH Chuckanut’s Crispy Cream)

BEST OF OPPOSITE SEX
GCH Cedar’s Snow Flurry – Schulz
(GCH Verdoro’s Christopher Robin ex GCH Cedar’s Let It Snow 4 Christmas TDX)

SELECT BITCH
CH HIGHMARK ROCKN NEW YEARS EVE AT GLENBROOK RN – Carson/Willard
(CH Highmark Already A Legend @ Kelston ex CH Highmark Aubergine)

OBEDIENCE & RALLY CLASSES
Judge: Linda Scanlon


NOVICE A (2 competing)
1. MONFORTMAGIC OUT ON THE TOWN WC – Theimer – 186.5

NOVICE B (3 competing)
1. RUSTY CREEK’S S’NO THE WAY WAKEMUP WC – Sheaffer – 199
2. MPOSSIBLE BEAU GESTE – Magness – 182.5 (Australian Shepherd)

OPEN A (4 competing)
1. THE CAPTAIN’S SAILOR RACES IN THUNDER – Landers – 176.5 (Labrador Retriever)
2. KAMAGLO’S SUNRISE TEMPTATION – Cantrell – 172

OPEN B (6 competing)
1. WAKEMUP WILD NIGHT OUT CDX JH WCX CCA – Ericson – 198
2. OTCH GATORHEAVENS REBEL WITH A CAUSE UDX6 OM8 – Weaver – 197.5 (Australian Shepherd)
3. KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer – 196.5
4. MACH ARIELL’S BURNING BUSH CD MS MXJ – Hardin – 195.5+

UTILITY A (3 competing)
1. WAKEMUP’S WILD KING OF HEARTS CDX JH RN NAP OJP NFP WCX VC – Perkins – 189

UTILITY B (6 competing)
1. OH WHAT A PEACH UD – Hall – 191.5
2. KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer – 190.5

HIGH IN TRIAL
RUSTY CREEK’S S’NO THE WAY WAKEMUP WC – Sheaffer
(Wakemup Wild Night Out CDX JH WCX CCA ex Kamaglo’s Celtic Song At Rusty Creek UDX OM2 JH)

HIGH COMBINED
KAMAGLO’S CELTIC SONG AT RUSTY CREEK UDX OM2 JH – Sheaffer
(GCH Kamaglo’s Celtic Heritage OS ex CH Kamaglo’s Open Cecily WC)

HIGHEST SCORING WITH A HUNTING TITLE
WAKEMUP WILD NIGHT OUT CDX JH WCX CCA – Ericson
(OTCH MACH9 U-CDX Coppertop’s Live Wire VCD3 UDX TDX MH MXF ex Benden’s Xsziv At Wakemup CDX JH WCX)

HIGHEST SCORING WITH AN AGILITY TITLE
MACH ARIELL’S BURNING BUSH CD MX MXJ – Hardin
(Trowsnest Bentley’s EZ Ryde CGC ex Landican Ariell’s Dahlia UD AX AXJ NJP)

PREFERRED NOVICE (1 competing)
1. HERE COMES THE BOOM – Hefley – 191.5 (Welsh Corgi)

PREFERRED OPEN (2 competing)
1. RUGER’S PRAIRIE WILLOW – Staton – 194 (Boykin Spaniel)

BEGINNER NOVICE A (2 competing)
1. BROWN’S BLACK BANDIT TUCKER – Cathcart – 182.5 (Miniature Schnauzer)

BEGINNER NOVICE B (2 competing)
1. CH BRAVO’S MAKE MINE A DOUBLE – Sandusky – 195.5

GRADUATE NOVICE (1 competing)
1. GLENGOWAN’S MAY’LEE MAY’K YOU SMILE – Ward – 172

RALLY NOVICE A (3 competing)
1. RUEDESHEIM’S LEAPING LIBBY CGC – McGovern/Fagg – 87 (Miniature Schnauzer)
2. ARISTOS’ MIDSUMMER’S NIGHT EVE CGC – McGovern/Fagg – 80 (Miniature Schnauzer)

RALLY NOVICE B (4 competing)
1. MPOSSIBLE BEAU GESTE – Magness – 100 (Australian Shepherd)
2. CH BRAVO’S MAKE MINE A DOUBLE – Sandusky – 96
3. MPOSSIBLE MAGIC TOUCH OF HAZEL CD RN CAXDCAT THDX DJ CGC – Wetekam – 95 (Australian Shepherd)
4. LOOK UP TO HEAVEN BN – Bianchi – 89 (Welsh Corgi)

RALLY ADVANCED A (1 competing)
1. BLAZEN’S 12 TO 6 CURVE BALL RN SH – Albin/Beasley – 83

RALLY ADVANCED B (1 competing)
1. PALO DURO’S HAPPY GO LUCKY BN CD RE IT NAP NJP CGC – Roder – 85 (Australian Shepherd)

RALLY EXCELLENT B (2 competing)
1. PALO DURO’S HAPPY GO LUCKY BN CD RE IT NAP NJP CGC – Roder – 94 (Australian Shepherd)
2. RUGER’S PRAIRIE WILLOW – Staton – 89 (Boykin Spaniel)
 

2016 Judging Program

Premium List Download Below

Calendar of Events

You are visitor number: 5080

Copyright © 2015 Central Oklahoma Golden Retriever Club